Życie rodzinne nie zawsze jest szczęśliwe, spokojne, pełne miłości. Niezgodność charakterów, celów życiowych i wartości między małżonkami czy też między rodzicami a dziećmi często prowadzi do problemów na różnej płaszczyźnie. Skutki są bardzo poważne – dochodzi do agresji, przemocy fizycznej, słownej. Jak temu zapobiec? W takich sytuacjach warto skorzystać z usług psychologia rodzinnego.
Terminowe wezwanie pomocy psychologicznej umożliwia uratowanie rodziny, małżeństwa, uzdrowienie relacji rodzic-dziecko. Niestety tylko niewielki procent rodzin decyduje się skorzystać z pomocy psychologa. Dlaczego? Powodów jest wiele. Wiele rodzin zwyczajnie wstydzi się mówić obcej osobie o swoich prywatnych sprawach, tym bardziej problemach. Poza tym nie do końca wierzą w to, że psycholog jest w stanie im pomóc. Niektórzy obawiają się również, że oprócz psychologa, o ich problemach dowiedzą się jeszcze inne osoby – znajomi, sąsiedzi, dalsza rodzina.
Czym jest psychologia rodzinna?
Psychologia rodzinna, jak sama nazwa wskazuje, rozpatruje problem między rodziną. Psycholog rodzinny przygląda się każdemu członkowi rodziny – poznaje jej całą strukturę, kto i jakie role w niej pełni, jakie są wzorce interakcji między poszczególnymi członkami rodziny itp. Dzięki takim informacjom psycholog wie, jaką strategię pomocy rodzinie przyjąć, na co zwrócić szczególną uwagę. Psycholog pomaga w znalezieniu istoty sytuacji konfliktowej i daje wskazówki, rady, jak znaleźć wyjście z sytuacji konfliktowej.
Najczęściej z pomocy psychologa rodzinnego korzystają małżeństwa, które dopada kryzys. Dla małżonków kryzys wydaje się często nie do przezwyciężenia. Brak zrozumienia, brak rozmowy, zobojętnienie, zdrada współmałżonka, to wszystko sprowadza się do separacji, a w najgorszym wypadku do rozwodu.
Najpewniejszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem w tak trudnej sytuacji jest zasięgnięcie porady psychologa rodzinnego. Samo zdecydowanie się na pomoc psychologa to już ogromny krok do tego, by uratować swoje małżeństwo. Tylko dobry psycholog potrafi znaleźć wyjście w sytuacji kryzysowej. Problemy małżeńskie występują najczęściej, ale problemu rodzinne mogą mieć inne podłoże spowodowane
- problemy, wątpliwości przed ślubem,
- relacje między członkami rodziny,
- depresja poporodowa,
- opuszczenie przez dzieci domu rodzinnego,
- utrata członka rodziny,
- separacja, rozwód,
- inne aspekty relacji rodzinnych.
Każdy człowiek ma w swoim życiu pewne kryzysowe chwile spowodowane różnymi aspektami, które zmieniają ich myślenie, postawę, wartości, poglądy itp.
Cokolwiek by się nie działo relacje i więzy rodzinne działają dalej na tych samych zasadach. W związku z tym z czasem powstają sprzeczności między tym co „stare” a tym co „nowe”. W taki sposób powstają konflikty rodzinne. Tylko psycholog będzie w stanie na spokojnie, bez emocji przyjrzeć się sytuacji rodzinnej, by pomóc członkom rodziny rozwiązać sprawy, które doprowadziły do tak beznadziejnego położenia.
Psycholog podczas spotkania pomoże spojrzeć rodzinie na sytuacje konfliktowe z innej strony. Zrobi wszystko, by poprawić relacje rodzinne, ale poszczególni członkowie rodziny muszą tego chcieć. Wówczas terapia będzie znacznie skuteczniejsza. Czasami wystarczy kilka wizyt, ale zdarza się, że konflikty rodzinne są rozwiązywane przez dłuższy czas. Czasami potrzeba miesięcy, by wszystko wróciło na właściwe tory.