Postępowanie sądowe czy mediacja? Co lepiej wybrać?

15 lipca 2021by admin0

Kiedy rozmowa z partnerem nie przynosi pożądanych efektów w postaci kompromisów, wówczas warto zastanowić się, czy rzeczywiście rozprawa sądowa będzie najlepszym rozwiązaniem, czy może lepiej byłoby skorzystać z innych metod rozwiązywania konfliktów, np. z mediacji.

Wiele osób udając się do sądu ma nadzieję na pozytywny wynik procesu. Każda ze stron konfliktu wierzy w to, że sąd zrozumie ich sytuację i stanie po ich stronie. Niestety w takim przypadku zawsze będzie ktoś, kto będzie czuł się poszkodowany. Jedna osoba będzie cieszyć się z wyroku sądu, ale druga strona będzie mniej usatysfakcjonowana. Sąd ma swoje pozytywne strony, ale ma też swoje wady.

Negatywnym aspektem jest z pewnością fakt, że sądy są przeciążone. Wielu sędziów po prostu nie ma czasu na to, aby zagłębić się w każdą sprawę. Nie ma takiej możliwości, głównie ze względu na czas. Kolejna sprawa wiąże się z tym, że sądy są nie tylko przeciążone, ale mają także długie terminy kolejnych rozpraw. Czasami na rozprawę trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Na koniec rzecz najważniejsza – bezstronność sędziów. Czy rzeczywiście sąd podczas jednej czy też dwóch rozpraw jest w stanie poznać szczegółowo to, w jakiej sytuacji znajduje się każda ze stron? W sądzie zawsze powód i pozwany przedstawia swoją prawdę i chce przekonać sędziego, że to właśnie on ma rację.

Pokojowe rozwiązywanie sporów

Przed pójściem do sądu zawsze lepiej wykorzystać każdą okazję, by dojść do porozumienia, uporządkować sytuację konfliktową i zachować spokój. Warto udać się do sądu, jeśli partner nie nawiąże kontaktu lub konflikt wyszedł poza słowa i przekształcił się w agresywne formy napaści, istnieje zagrożenie bezpieczeństwa. Coraz więcej osób decyduje się na rozwiązanie sporu poza sądem, by dojść do wspólnego rozwiązania korzystnego dla obu stron. Czy jest to możliwe? Tak, jest taka opcja, którą popiera większość prawników. Mowa oczywiście o mediacji.

W czym tkwi fenomen tego typu rozwiązywania sporów? Mediacja prowadzona jest przez niezależną osobę – mediatora i umożliwia rozwiązywanie konfliktów na korzystnych, dla obu stron, zasadach. Jeśli mediacja się powiedzie, nie ma przegranych ani zwycięzców – wygrywają wszystkie strony zaangażowane w konflikt. Mediator pomaga ludziom skutecznie i ekologicznie radzić sobie z trudnymi sytuacjami konfliktowymi, oszczędzając ich czas, pieniądze, a czasem zdrowie. Ważną rolę w procesie mediacji odgrywa mediator, który wie, jak znaleźć prawdziwą przyczynę konfliktu, jak ją wyciągnąć i pomóc stronom w wygaśnięciu tego konfliktu, nie ze szkodą dla czyichś interesów, a jedynie zaspokojenie interesów obu stron. Mediator, w przeciwieństwie do sędziego, nie jest potężnym podmiotem, nie budzi strachu, nie stresuje stron konfliktu.

Procedura mediacji jest tak popularna i skuteczna, że często stosują się ją w szkołach, skomplikowanych negocjacjach biznesowych, sporach rodzinnych, w celu osiągnięcia porozumienia przy pomocy profesjonalisty. Jeśli więc komuś zależy na tym, aby znaleźć optymalne rozwiązanie, mediacja jest opcją, z której naprawdę warto skorzystać.

Leave a Reply


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/bielski/domains/gabinetmediacji.pl/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 10
previous
Kiedy warto skorzystać z usług psychologa rodzinnego?

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/bielski/domains/gabinetmediacji.pl/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 36
next
Kiedy warto skorzystać z mediacji?
https://gabinetmediacji.pl/wp-content/uploads/2021/03/logo-gabinetmediacji-white.png

Visit us on social networks:

Gabinet Mediacji

Wyspecjalizowany zespół łączący kompetencje psychologiczne, prawne i mediacyjne.
Naszym głównym celem jest pomoc i wsparcie dla stron konfliktu, ustalenie kompromisu, pisemne sformułowanie ugody i jej prawne zatwierdzenie.

© 2021 Gabinet Mediacji – Warszawa

© Gabinet Mediacji – Warszawa